Herbişi hidrosolleri, Bitki suları

Herbişi hidrosolleri, Bitki suları

HİDROSOLLER, BİTKİ SULARI.

Hidrosol Nedir?

Hidrosol terimi kimyada sulu çözelti anlamına gelen bir terimdir. Uçucu yağ taşıyan bitkilerin yaprak, kök, çiçek, kabuk gibi kısımlarının buhar, su distilasyonu ile elde edilen aromatik suyudur. Hidrosol, genel olarak bitkiden uçucu yağı elde edilip yağın ayrıştırılmasından sonra kazanda kalan aromatik sudur. Bitkilerin uçucu yağlarının izlerini taşıyan bu su, bitki suyu, hidrolat, hidrosol gibi isimlerle anılmaktadır.

Hidrosollerin kullanım alanları.

Hidrosoller son yıllarda gittikçe artan kullanım alanlarına sahip olmaya başlamıştır. Başta elde ediliş yönteminin kalitesine göre, kozmetik ürünlerin içeriğine, cilt toniklerine, gıda ürünlerine, oda kokularına, banyo küvetlerine katılarak kullanılır. Hidrosoller aynı zamanda birçok medikal ürünün içeriğinde de kullanılmaktadır.

Herbişi Hidrosolleri nasıl üretilir?

Piyasada satılan hidrosollerin çok büyük bir kısmı (%95) kullanılan bitkinin uçucu yağının alınmasından sonra geri kalan artık suyu olarak satılmaktadır. Bu hidrosollerin etkenliği uçucu yağlarının alınmasından dolayı oldukça sınırlı düzeydedir. Her ne kadar kokusu hoş olsa da içerisindeki şifalı bitki özleri eser miktardadır. Herbişi olarak ürettiğimiz hidrosoller başta kendi bahçemizden ve etraftan topladığımız taze bitkilerin buhar distilasyonu ile yağı ayrıştırılmadan bitkinin olduğu gibi damıtmasıyla üretilir, bu sayede etkisi ve içerisindeki şifalı özleri üst düzeydedir.

News kategorisindeki tüm makaleleri görün