Herbişi Bahçe'deki Bitki Kardeşlerimiz!

Herbişi Bahçe'deki Bitki Kardeşlerimiz!

Biz Erdem ve Seyran iki doğa aşığı olarak Çıralı'ya 2010 yılında taşındık. Buraya geldiğimiz ilk günden beri Çıralı'nın bahçelerini, doğal yaşam ortamlarını, sokaklarını karış karış gezip bu bölgede yaşayan bitki kardeşlerimizle tanışmaya, onlarla ilişki kurmaya başladık ve halen her köşe başındaki bitkiyi yakından gözlemliyoruz. 2012 yılında çok sevgili dostlarımız, şu anda rahmetli olan Gürçay bey ve yine bitkilere aşık eşi sevgili Gisella, kullanmadıkları 3 dönüm bir kumsal alanı kullanmamız için bize verdiler. Arazi sahile yakın bir ova olmasından dolayı neredeyse tamamen kumdu içerisinde sadece buranın aşırı sıcağına dayanabilen, havacıva, demir dikeni, böğürtlen çalısı, çeşitli dikenli bitkiler, sazlar gibi dayanıklı bitkiler ve 10 -15 adet kendi ektikleri nar, birkaç adet de dut fidanı bulunuyordu. arazideki ilk görünüm oldukça kurak ve zorlayıcıydı ve nasıl olacak da burada diğer sevdiğimiz  bitkiler hayat bulacaktı!?  Araziden sondajla su çıkması en büyük şansımız oldu ve bizde bu şansı sonuna kadar kullanıp yüzlerce bitkiyi ağacı toprakla buluşturup büyük bir sabırla onları kavurucu sıcaklardan korumaya, onları beslemeye, büyütmeye  başladık. Çabalarımız hızla sonuç vermeye başladı ve  şu anda hem Çıralı'nın yerel bitkileri hem de bizim yetiştirdiğimiz yaklaşık 100 çeşit bitki burada yaşıyor ve diğer canlılara da (kuşlar, kaplumbağalar, kurbağalar, kertenkeleler, kirpiler, kelebekler, böcekler, arılar) barınma sağlıyor.

Burada yetişen ve yaşayan bitkilerimize gelince; sırasıyla, adaçayı, acı pelin, aynısefa, limonotu, mercanköşk, ashwagandha, oğulotu, tıbbi nane, tıbbi papatya, mavi kelebek, izmir kekiği, hatmi, sivri yapraklı kekik, limoni melisa, ıtır, biberiye, mor fesleğen, tulsi, sardunya, gingko biloba, iğde ağacı, bergamut, aloe vera, gelincik, beyaz civanperçemi, karakafes otu, moringa, zeytin, limon, kumkat, portakal, avokado, limoni servi, kudret narı, mürver, hanımeli, yasemin, orkide ağacı, keçiboynuzu, muz, tespih ağacı, sumak, erik, kayısı, ayrıca burada kendi yetişen ebegümeci, sinirli ot, böğürtlen, hayıt, frenk inciri, havaciva, yaraotu, kanada şifaotu, karaçalı, ayrık, ısırgan, sarı kantaron, yalancı papatya, sığırkuyruğu, labada, yabani aynısefa, yulaf, turp otu, ada soğanı ve daha adını sayamadığım onlarca bitkimiz ile birlikte yaşıyoruz. 

Bahçemizde aynı zamanda kendi sebze ihtiyacımız için, taze soğan, ıspanak, marul, dereotu, pancar, kale, hardal otu, nane ve birçok başka sebze de yetişiyor. 10 yıl içinde bahçenin yaşam enerjisi ve içindeki canlı sayısı gittikçe arttı ve artmaya devam ediyor. Biz bitki kardeşlerimizle birlikte yaşamaktan sonsuz bir mutluluk duyuyoruz ve onlardan elde ettiğimiz çeşitli şifalı bitki özlerini de Herbişi ürünlerimizde kullanıyoruz.

Herbişi Bitki ve Şeyler Atölyesi kategorisindeki tüm makaleleri görün

0 yorum

yorum Yap

Lütfen yorumların yayınlanmadan önce onaylanması gerektiğini unutmayın.