Faydalı 20 Bitki

1. Ashwagandha

Latice adı withania SOMNIFERA.

Hindistanda Ashwagandha derler adıma hintliler eski dilleri sankrisçeden almıslardir bu adı Ashwa - at , Gandha - koku demekmiş bu eski dilde adım. Boşuna değildir bu yakıştırma çünku gücüm ve kokum ata benzer beni kullanan bilir bunu.

Anavatım hindistandır lakin pakistan, mısır, nepal, afrika, sirilanka , afganistan hatta yurdumuzun bazı bölgelerinde de yetişirim

Koyu yeşil yapraklarım vardır yukardan bakılınca yıldız desenine benzer gövdem , 40 cm den 1 metreye kadar boylu postlu olurum seversem altımdaki toprağı. Olgunlaştıkça küçük yuvarlak meyveler veririm , sonbaharda kızarır turuncu olur meyvelerim.

Meyverimi karga gözüne benzettikleri için türkiyede karga gözü de derler adıma.

Köklerim toprağın derinliklerine uzanır ve 1 yıl içinde içleri şifa ile dolar .

Kumlu kuru toprağı ve gunesli havaları çok severim, suyu pek aramam lakin bazan az da olsa içerim.

Siz insanlarla tanışmam çok uzun yılar öncesindendir. Enaz 2500 yıldır şifa olurum size, kutsal isa, kutsal budha ve kutsal musadan da eskidir bilinen hünerlerim.

Latincede Somnifera terimi, uyku düzenleyici türleri için söylenir, banada söylenmistir bu söylenenler doğrudur da bir bakıma. Sinirleri yatıştırım , bedeni ve ruhu sakinleştiririm çare olurum uyuyamayanlara da.

Adoptojen de derler türüme haklıdırlarda çünkü adepte olurum duruma neye ihtiyaç varsa onu tamamlarım kullanıldığımda

Hint halk tıbbında en çok kulnanılan bitkiyimdir ben .Köklerim ve yapraklarım bedeni güclendir, canlılık kazandır. Stresin en çok korktuğu bitkiyimdir baş edemez benle stres ve huzursuzluk. Hem ruha sakinlik hemde bedene canlılık veriririm aynı zamanda.

Hünerlerimin bazılarını arastırıp bulmuştur bilim insanları.

Derleler ve yazarlarki kitaplarında beni en çok romatizma ve artritte, cinsel gücü arttırmada, stres hormonunu düzenlemede, vücudu yaşlanmaya karşı korumada, beyaz kan hücrelerinin üretimini arttırmada, uykusuzlukta, depresyonda, kan şekerini düzenlemede, kan basıncını dengelemede, kanserli hücreler ile savaşmada , karaciğer ve böbrek üstü bezlerinin işlevini artırmada sifa verimişim insanlara.

Hem köklerim hem yapraklarım kullanılır benim , bilir bunu usta sifacılar. Toz yapılır köklerimden , çay yapılır yapraklarımdan, tentür yapılır ve yağ yapılır tüm gövdemden

Herbişi bahçesinde Erdem ve Seyran 10 yıldır eker beni. İkiside çok sever beni bende onları. Onlar bana iyi bakar ben onlara şifa veririm yıllardır. Bulunmak istersem eğer şifam için , gelir haberi bana tez zamanda. Herbişi bahçesidir evim binlerce kardesimle birlikte yaşarım.

Şifa olsun.